Nurkowanie Filmy Podwodne | Piotr Kardasz

Um el Faroud wrak na Malcie

Fajne? Daj znać innym:

Film z dwóch nurkowań na wraku Um el Faroud. Nakręcone w maju 2009 w czasie naszej wycieczki wrakowej na Malte. Warunki nurkowe na Malcie są wspaniałe. Stąd i obrazki z wraka cieszą oko.

Poniżej informacja o wraku, którą znalazłem w internetach. Linku ja nie pamiętam, a google nie chce podpowiedzieć, także jeśli znajdzie się autor proszę o wskazanie źródła.

„109-metrowy libijski tankowiec o nazwie „Um el Faroud” został zatopiony w 1998. Lekko przechylony na prawą burtę spoczywa na żółtym piasku na głębokości około 34 m. Ten ogromny statek o wyporności 10 000 ton, zwykle transportował ropę naftową do Europy. Teraz to jedno z naciekawszych miejsc do nurkowania na Malcie na wysokości miejsca znanego jako Blue Grotto lokalnie zwane Wied iz-Zurrieq. Zurrieq to nazwa najbliższej wioski.Decyzja zatopienia transportowca została podjęta po kilku eksplozjach na statku, podczas remont w suchym doku na Malcie. Zginęło wówczas dziewięciu maltańskich dokerów.

Um el Faroud jest przepięknym wrakiem, na którym spotkać można zróżnicowane organizmy morskie takie jak: strzępiele, mureny, ośmiornrice czy kalmary. Ponadto wrak umożliwia bardziej doświadczonym nurkom penetrację wnętrza, z uwagi na pokaźne rozmiary mostka kapitańskiego i sterówki przypominającego wielkością trzypiętrowy blok mieszkalny.”

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.