Nurkowanie Filmy Podwodne | Piotr Kardasz

Fontanazzi – Sidemount z XDiversTeam

Fajne? Daj znać innym:

Grotta dei Fontanazzi to wspaniała jaskinia w rejonie Veneto we Włoszech.

Zrobiliśmy bardzo fajne nurkowanie, wszyscy w konfiguracji sidemount. Widoczność była przeciętna a prąd bardzo silny tak, że w głównym ciągu najlepiej było się ciągnąć rękoma za kamienie.

Film nie jest pierwszej jakości. Dla mnie było to pierwsze nurkowanie w Fontanazzi i bardziej byłem skoncentrowany na tym żeby do jaskini w ogóle wejść i jeszcze wiedzieć jak wyjść niż filmować. Do tego prąd i widoczność nie rozpieszczały. W walce i filmowaniu bardzo pomógł Ryś.

Wszystko dlatego, że Fontanazzi słynie z bardzo trudnego wejścia. Pierwsze odcinek to system szczelin i restrykcji. Tak opisuje jaskinię Majki w Przewodniku po regionie Veneto – XDiversTeam

Wejście jest bardzo ciasne, szczególnych problemów dostarcza przy niskim stanie wody. Aby dotrzeć do głównego ciągu jaskini, który zaczyna się na głębokości 18 metrów trzeba przebić się przez system szczelin i studzienek o łącznej długości około 50metrów. Poręczowanie tych szczelin jest bardzo niebezpieczne – jest na tyle ciasno, że miejscami trzeba odpowiednio ustawiać ciało i kończyny aby pójść dalej. W razie zaplątania nie mamy szans na odplątanie czy wycięcie – ewentualny partner również nie pomoże bo po prostu do nas nie dotrze, najwyżej może nas pogłaskać po głowie i trzymać za rękę w trudnej chwili ostatniego oddechu.
Po prostu trzeba się tych szczelin nauczyć i przechodzić ten odcinek bez poręczówki!
Dalej pasaże są obszerne i bardzo obszerne. System ma charakter labiryntu. Bardzo łatwo się zgubić.
W dalszych partiach jaskini występują prądy wciągające, szczególnie silne przy wysokim stanie wody.
Jaskinia słynie w niesamowitej przezroczystości wody, która może osiągać nawet ponad 50 metrów!
Partie jaskini do około 500m od otworu mają głębokości oscylujące w okolicach 30 metrów. Dopiero w odległych partiach znajdują się studnie, które opadają do bardzo dużych głębokości: studnia Pozzo 2000 do 70m a studnia Pozzo Finale do 120m.

Plan jaskini: Majki www.cave-diving.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.